AKTUALITY
- 31.7.2024 - připravili jsme pro vás jasný a názorný návod jak se usazuje čistička odpadních vod - zvládne to každý ZDE.
- 30.7.2024 - vzhledem k tomu, že se velmi často opakují dotazy na to jaké přípravky se nesmí dostat do čističky odpadních vod, připravili jsme pro Vás článek ZDE.
- 29.7.2024 - Vhodnost využití čističky u objektu určeného pro rekreační účely, je možné dát čistírnu k chatě nebo chalupě - více zde ZDE.
- Všechny novinky >>
Poradna, dotazy
Je dobré utírat nádobí než ho uložíme do myčky? Někdo říká že ano kvůli mastnotě, jiný říká, že pak je problém v ČOV s tvořením bakterií.
ZDEMáte nějaký dotaz?
Navštivte poradnu >>
Jak a kam se montuje mikroprocesorová jednotka AQC Basic a jak se připojuje ČOV k elektrické.síti?
ZDEMáte nějaký dotaz?
Navštivte poradnu >>
Zajímala by mne možnost využití betonové jímky hluboké cca 1,5 m a ploše 6,8 x 3,2m k osazení čov.
Máte nějaký dotaz?
Navštivte poradnu >>
Chci se zeptat jak ČOV zvládá nárazové zatížení. Je možné využít ji u objektu, kde bydlí jen 2 lidé, ale v sezóně zde probíhají o víkendu společenské akce pro 50 a více osob? Zvládne čistička nárazové přetížení? Jak často ji lze přetěžovat?
ZDEMáte nějaký dotaz?
Navštivte poradnu >>
Ceník, poptávky
Poptávám čističku odpadních vod pro 2-4 EO, Pardubický kraj, Chrudim.
21.11.2024
Čističku odpadních vod pro 10 EO, Středočeský kraj, Kolín.
21.11.2024
Poptávám čističku odpadních vod pro 4 EO, Vysočina kraj, Jihlava.
21.11.2024
Ekologicky a moderně
Čistička odpadních vod je moderní a ekonomicky výhodné řešení likvidace odpadních vod z rodinných domů.
Tento web poskytne dostatek informací k tomu, aby jste nejen dokázali dobře vybrat čističku ke svému domu,
ale dokázali ji i svépomocí namontovat a udržovat ji v provozu tak, aby kvalitně a účinně čistila odpadní vodu.
Věřte nám, že ani montáž svépomocí ani údržba není nic složitého.
Čističky odpadních vod - nejmodernější řešení
Aktualizováno: 23.07.2024 Rubrika: Plánování čističky odpadních vod Zobrazení: 21709
Navigace : septik žumpa jímka čistička likvidace odadních vod
Nejmodernější zařízení určené k likvidaci veškerých splaškových vod, které v domácnostech vznikají, představuje domovní čistička odpasdních vod.
Čistička odpadních vod má podobu plastové nádrže, v nichž se koncentrují splašky a kde dochází k jejich čištění, které má několik fází:
První je předčištění, při němž se od odpadní vody oddělí hrubé nečistoty. Odpadní voda natéká do neprovzdušňovaného prostoru přes nátokový koš, kde dochází k mechanickému předčištění a rozkládání tuhého znečištění.
Dále odpadní voda gravitačně vtéká do provzdušňovaného prostoru (aktivace), kde dochází k biologické degradaci organického znečištění a k nitrifikaci amoniakálního dusíku. Tlakový vzduch je vháněn do provzdušňovaného prostoru přes jemnobublinné aerační elementy a do mamutkových čerpadel na cirkulaci a recirkulaci aktivační směsi. Aktivační kal je separovaný v separační části od vyčištěné vody a odsazený aktivovaný kal se recirkuluje zpět do neprovzdušňovaného, resp. provzdušňovaného prostoru.
Kam vypouštět vodu z čističky odpadních vod
1. vsakováním do podzemních vod
2. odvodem do vodních toků
3. vypouštěním do veřejné kanalizace která však nesmí končit v obecní čističce , ale je zaústěna do vod povrchových.
4. Bezodtoková jímka - v případě, že ani jedna z uvedených možností vypouštění není schůdná, existuje ještě možnost instalace bezodtoké jímky za ČOV . To znamená, že přečištěné odpadní vody budou akumulovány v bezodtoké jímce a za vhodných povětrnostních podmínek využívány k zálivce zeleně. Nevýhodou tohoto řešení jsou však zvýšené provozní náklady na vyvážení přečištěných odpadních vod v době, kdy nelze zalévat (deštivé období, teploty pod bodem mrazu, sněhová pokrývka apod.).
K vybudování čističky je nezbytná projektová dokumentace stavby a získání povolení ke stavbě, a zároveň i k nakládání s vyčištěnými odpadními vodami. Obě povolení vydává vodoprávní úřad. Pro bezproblémové vyřízení povolení na úřadech je vhodné vybrat takovou domovní ČOV, která splňuje normu EN 12566-3 a byl ji vydán certifikát CE. Kromě toho je nezbytný i souhlas vlastníků sousedních nemovitostí.
Související články
Likvidace odpadních vod - možnosti řešení
25.07.2024 - naposledy aktualizováno před 119 dny
Každý z nás denně vypustí přibližně 100-150 litrů splaškové vody, jejíž likvidaci musíme zajistit. V místech, kam dosahuje kanalizace, není co řešit. Jiná situace však nastává v lokalitách bez kanalizační sítě. Zde se o likvidaci odpadních vod musí postarat sami majitelé objektů, ať již určených k trvalému nebo rekreačnímu bydlení. Nabízejí se jim tři možnosti: žumpa, septik nebo domovní čistička odpadních vod.
Počet přečtení: 27472 Celý článek >>
Žumpa není nejlevnější
22.07.2024 - naposledy aktualizováno před 122 dny
Nejjednodušší ze tří jmenovaných zařízení představuje bezodtoková vodotěsná jímka – žumpa, která však na rozdíl od septiku nebo domovní čistírny splaškovou vodu nečistí, ale pouze shromažďuje.
Počet přečtení: 16584 Celý článek >>
Septik se neobejde bez filtru
24.07.2024 - naposledy aktualizováno před 120 dny
Další možnost likvidovat svépomocí splaškové vody představuje septik. Stejně jako v případě jímky se jedná o betonovou nebo plastovou nádrž, která je v tomto případě ale rozdělena do několika (nejčastěji tří) komor, jimiž splašková voda protéká a zbavuje se nečistot.
Počet přečtení: 19573 Celý článek >>
Jak snadno usadit čističku
Instalace čov je velmi jednoduchá a zvládnete ji sami. Jak postupovat Vám objasní tento článek, doplněný názornými obrázky.
více informací